Jump to content

Audiobooks / Feelgood


Cover for Kanaria kutsuu
Audiobook

Kanaria kutsuu

Reetta Rummukaisen tilanne ei ole kadehdittava – hän on lähdössä Kanarian saarille juhlimaan kihlojaan, mutta kuinka ollakaan Reetan ja Kari-kihlatun välit menevät solmuun juuri en ...


Cover for Kolmas kassa vasemmalta
Audiobook

Kolmas kassa vasemmalta

Joskus negatiivisista asioista voi yllättäen seurata jotakin hyvää! Kun Pipsa Parkkinen saa tietää työpaikkansa YT-neuvotteluista, hän näkee mahdollisessa irtisanomisessa tilaisuud ...


Cover for Tiden läker alla sår
Audiobook

Tiden läker alla sår

Det har gått 30 år sedan den 18-årige Albin Moström försvann spårlöst efter en utekväll. Kriminalinspektören Stig Elofsson har blivit förflyttad till avdelningen för gamla fall, dä ...


Cover for Kahvila rakkaudelle
Audiobook

Kahvila rakkaudelle

Marjan elämässä ei ole kaikki mennyt ihan putkeen. Hänellä on ollut huono tapa ihastua aivan vääränlaisiin miehiin ja siitäkös onkin aiheutunut huonoja seuraamuksia. Kun Marja mene ...


Cover for Rakkaani Villiruusu
Audiobook

Rakkaani Villiruusu

Uudet tuulet puhaltavat Ruusan elämässä, kun kaksi lastenlasta muuttaa asumaan hänen luokseen. Eivätkä lastenlapset ole enää mitään pikkutyttöjä, vaan aikuisia naisia! Katilla on t ...


Cover for En rakastu kiusallakaan
Audiobook

En rakastu kiusallakaan

Maini ei enää jaksa sulhasensa toilailuja – mies kun vaikuttaa olevan kiinnostunut kaikista muista naisista paitsi juuri Mainista. Niinpä Maini päättää ottaa irtioton elämästään ja ...


Cover for Räkna Får - Brobygget
Audiobook

Räkna Får - Brobygget

En mysig och färgglad godnattsaga för siffersugna små drömmare!Det står ett staket mellan fåret och de mumsiga blommiga buskarna. Fåret bestämmer sig för att bygga en bro. Nu kansk ...


Cover for Kramar undanbedes
Audiobook

Kramar undanbedes

Pillan, sextiosju år, ger sig med stor vånda in i dejtingvärlden på nätet, ivrigt påhejad av sin betydligt yngre och utlevande väninna, Lena. Pillan hamnar i en massa dråpliga situ ...


Cover for Brf Kramsnö
Audiobook

Brf Kramsnö

Bodil har bestämt sig för att vännen Ingela behöver en ny man. Och ingen är väl mer lämpad att hjälpa henne än Bodil själv? Sagt och gjort! Snart har Ingela inte bara en profil för ...


Cover for En lustfylld tågresa
Audiobook

En lustfylld tågresa

På väg till Stockholm möter Lina ett par som bjuder på sig själva. För Lina, som levt för jobbet och med att bearbeta sviterna efter den relation som lämnat spår, är det en befriel ...


Cover for A Convenient Marriage
Audiobook

A Convenient Marriage

An emotional, page-turning read about love, family and the secrets we keep, for fans of Amanda Prowse, Ayisha Malik and Balli Kaur Jaswal.Shortlisted for The Goldsboro Books Contem ...


Cover for Cornish Dreams at Cockleshell Cottage
Audiobook

Cornish Dreams at Cockleshell Cottage

The sequel to Liz Hurley’s "A New Life for Ariana Byrne" and second in the Wiverton Sisters series, perfect for fans of Holly Martin, Phillipa Ashley and Milly Johnson.Ever since t ...


Cover for The Bad Boyfriends Bootcamp
Audiobook

The Bad Boyfriends Bootcamp

The fun-filled novel about dating and friendship perfect for fans of Laura Jane Williams, Dolly Alderton and Mhairi McFarlane.When Molly Cooper’s sweet but hopeless brother Sam com ...


Cover for Oikein nurin
Audiobook

Oikein nurin

Anni, reilu kolmekymppinen akateeminen pätkätyöläinen, kokee itsensä silloin tällöin epävarmaksi ja yksinäiseksi. Annin miehellä on menestyvä yritys ja parin talous on vakaalla tol ...


Cover for Caféet som aldrig sover
Audiobook

Caféet som aldrig sover

En glödande röd skylt visar vägen till caféet som står öppet för Londonbor och turister såväl dag som natt. Stellas Café betyder många saker för många människor, men framför allt ä ...


Cover for Sköna Maj / Lättläst
Audiobook

Sköna Maj / Lättläst

Maj missar bussen efter sitt frisörbesök och bestämmer sig för att istället promenera hem med sin rullator. Det ska hon väl klara! När hon går förbi konditoriet blir hon så väldigt ...


Cover for Den italienska olivlunden
Audiobook

Den italienska olivlunden

Du kan köpa nästan vad som helst på nätet numera. Ruthie Collins råkar köpa en italiensk gammal gård. Samtidigt som hon kämpar mot en revirbevakande get och svåra regnskurar bara f ...


Cover for Den franska lavendelgården
Audiobook

Den franska lavendelgården

Del och hennes man Ollie har flyttat till en underbar liten by i Provence. I flera år har de försökt att få barn men inte lyckats, och flytten till Frankrike är tänkt att bli börja ...


Cover for Call Me, Maybe
Audiobook

Call Me, Maybe

What if you got a second chance with your first love?What happens when you meet your teenage heart-throb – when you’re both all grown up? When Cassie was fifteen, all she wanted wa ...


Cover for Swipe Right
Audiobook

Swipe Right

This hilarious romantic comedy is When Harry Met Sally for the Tinder age. Perfect for fans of Mhairi MacFarlane, Laura Jane Williams and Sophie Ranald. The love of your life might ...


Cover for There's More To Life Than Cupcakes
Audiobook

There's More To Life Than Cupcakes

A funny, feel-good novel about baking, relationships and babies, perfect for fans of Lucy Diamond, Laura Jane Williams and Mhairi McFarlane.For Ellie Redford, life is good. Her hus ...


Cover for B. J. Harrison Reads The Errors of Santa Claus
Audiobook

B. J. Harrison Reads The Errors of Santa Claus

This a typical Christmas story but with a classic Leacock ironic twist and a zest of humour. "The Errors of Santa Claus" is a charming tale of gift-giving and kindness. It is Chris ...


Cover for Dolt motiv
Audiobook

Dolt motiv

Efter terrorattentatet mot World Trade Centers tvillingtorn den 11 september 2001 förmodas den försvunna Anna Petrescu vara död.Anna, som i högsta grad är vid liv, utnyttjar situat ...


Cover for Den perfekta bilden
Audiobook

Den perfekta bilden

Hur kan alla vara så perfekta hela tiden? Sara förstår verkligen inte. Själv gör hon sitt bästa för att få en enda fin bild på familjens fredagsmys, men det lyckas aldrig. Barnen b ...


Cover for Fullträffar
Audiobook

Fullträffar

I en skum lokal full av människor auktioneras en liten kinesisk statyett ut. Dess historia är storslagen och har tillhört samma familj i åratal. Men nu måste den dock säljas, ägare ...